
Návod na pestovanie stromčekových ruží
Na to, aby nám ruže na záhradke krásne rástli a predovšetkým kvitli, je potrebné dodržať pár základných zásad.
Prvou z nich by mal byť výber správneho miesta, aby v neskorších rokoch mala rastlina dosť priestoru a svetla pre svoj život.
Najvhodnejším obdobím na výsadbu sú jesenné mesiace (do zámrazu), alebo potom obdobie od marca do apríla, predtým ako začnú ruže viac pučať.
Ideálne vhodné miesto pre výsadbu stromčekových ruží je slnečné miesto. Pre pestovanie je vhodná dobre priepustná, humózna, piesčito-hlinitá pôda. Nesmieme taktiež zabúdať na veľmi dôležitý faktor, a tým je polievanie. Výrazne ovplyvňuje tvorbu kvetov a rast silných výhonov.

Výsadba a substrát:
Pre stromčekové ruže vyberáme slnečné stanovište na vzdušnom mieste s pôdou dobre priepustnou, humóznou, piesčito-hlinitou. Po vybalení sadenice ruží namočíme do vedra s vodou na 12- 24 hodín. Pred samotným namočením skrátime korene rastliny a skrátime výhony zrezaním na 1-3 očká (pokiaľ sadíme na jar; pri vysadzovaní na jeseň necháme samotný rez až na predjarie.) Jama na výsadbu stromčekových ruží by mala mať zhruba hĺbku 60 cm, jej dno a boky poriadne skypríme vidlami, pre dobrý štart ružového stromčeka je vhodné pridať substrát pre ruže alebo dobre vyzretý odležaný kompost. Pridáme vrstvu hliny a až potom vložíme samotnú rastlinu. Rastlinu zasadíme asi o 5 cm nižšie, než rástla v škôlke (riadime sa dobre viditeľným ,,uzlom,, ktorý po zasadení musí byť v zemi). Vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami by mala byť približne 80 - 100cm. Pokiaľ chceme nahradiť ruže novými, musíme vymeniť zeminu do hĺbky až 50 cm.

Hnojenie:
Môžeme použiť špeciálny substrát určený pre ruže, ktorý obsahuje potrebné základné živiny. Odporúčame používať hnojivá určené priamo pre stromčekové ruže.
V budúcnosti je ideálne doplňovať základné prvky, ako dusík, fosfor, draslík, vápnik, železo, horčík. Hnojíme prevažne na jar, ďalej potom ku koncu júna, kedy sa začínajú tvoriť púčiky. Na prelome októbra a novembra doplňujeme najmä draslík a fosfor

Zálievka:
Dôležitým faktorom v prípade ruží je zálievka. Výrazne ovplyvňuje tvorbu kvetov a rast silných výhonov. Veľmi nedostačujúce je občasné zalievanie dažďom. Výdatnú zálievku dodávame v priebehu vegetácie (mimo slnečné dni) zhruba jedenkrát týždenne. Nikdy nepolievame ruže za veľkého horka, iba skoro ráno a večer.
Ak je správne nahrnutá zemina okolo kríka, zabezpečí nám, aby voda neodtekala inam. U ruží siahajú korene veľmi hlboko, z tohto dôvodu je dôležité rastline dodať správne množstvo vody (až 50 litrov na 1 m2 ).
V tomto prípade by toto množstvo malo vystačiť zhruba na 10 až 14 dní. V letných mesiacoch, kedy teploty stúpajú vysoko, tento interval skrátime. Ku koncu vegetácie začneme uberať na intervaloch zálievky (asi ku koncu leta).
Nesmieme tiež zabudnúť polievať pred prvými mrazíkmi, aby rastlina cez zimu neuhynula suchom. Je dosť dôležité, aby sa voda nedostala na listy ani na spodné listy, kvôli chorobám. (Čierna škvrnitosť)

Choroby a škodcovia:
Najčastejšími chorobami sú čierna škvrnitosť a múčnatka. Čierna škvrnitosť je hubové ochorenie. Pokiaľ nám rastlinu napadne táto choroba, odstránime poškodené listy a ošetríme fungicídom Baycor alebo Talent.
Ďaľšie ochorenie, ktoré sa na listoch môže objaviť, je múčnatka ružová, tú poznáme tak, že sa na listoch objaví belavý až sivastý povlak. Vyskytuje sa z dôvodu nesprávnej zálievky, z uzavretých priestorov, alebo prílišnej zmeny v teplotných výkyvoch.
Pokiaľ sa už múčnatka na vašich rastlinách objavila, okamžite odstráňte napadnuté časti a použite na ošetrenie fungicíd Karathane.
Ďalšími bežnými škodcami ruží sú vošky, tých sa zbavíme bežne dostupnými prostriedkami, alebo tiež postrekom z mydlovej vody aplikáciou na listy.

Ochrana rastlín na zimu:
Ruže, ktoré sú vysadené priamo v záhrade, pripravíme na zimu tak, že skypríme ornicu v okolí ruže. Takto vzniknuté brázdy môžeme vyplniť odležaným hnojom, ktorý však nesmie prísť do styku s drevitou stonkou ruží.
Na jar nám poslúži ako základné hnojivo. Výhony môžeme prikryť aj čečinou prípadne slamou alebo netkanou textíliou. Celkovo ruže prikrývame, ak teploty klesnú pod - 10°C. Napr. popínavé ruže sú takmer mrazuvzdorné. Najjednoduchšia a dostačujúca ochrana je aj ochrana koruny ruží.

Zrezanie ruží:
Zimný rez - pred začiatkom zimy všetky výhony zakrátime podľa sily vzrastu danej odrody - rovnaká výška 30-50cm.
Jarný rez - na konci zimy sa robia rezy hlbšie. Pri tom sa bezo zvyšku odstránia všetky slabé a staré výhony. Ponecháme si iba 3-5 najlepších výhonov, ktoré sa zakrátia podľa sily vzrastu danej odrody na 10-15cm.
Letný rez - v lete odstrihneme odkvitnuté kvety. Tým podporíme rast a tvorbu nových výhonov s kvetmi
Dôležité informácie
Odstraňovanie "planých" výhonov u stromčekových ruží
Keď zasadíte stromčekové ruže, po niekoľkých mesiacoch začnú kvitnúť a vedľa farby kvetov príslušnej odrody sa môžu ukázať aj "divoké" fialové kvety. Tieto fialové kvety sú z pôvodnej vrúbľovanej podnože a je potrebné ich odstrániť (viď obrázky).
Odstráňte všetky "plané" kvety a stonky, ktoré vyháňajú na rastline. Uvedený obrázok č.2.
Je to potrebné urobiť, pretože "divoká rastlina" spomaľuje vývoj rastliny a kvetov a môže vytlačiť úplne navrúbľovanú odrodu.
-
Obrázok č.1
"Plané" fialové
kvety na stromčekovej
ruži -
Obrázok č.2
Odstránenie "planých" kvetov a stoniek
-
Obrázok č.3
Ruže po odstránení všetkých "planých" kvetov a stoniek